• امروز : چهارشنبه - ۱۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 19 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Wednesday - 7 June - 2023

اخبار ویژه

سردار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد مدیریت بازار ارز‌ بدون استفاده از یک دلار ذخایر بانک مرکزی/ دلار ‌در کانال ۲۹ هزار تومان‌ بسیج پای کار کشاورزان می‌ایستد/ سردار غلامرضا سلیمانی: توافق بزرگ با وزارت جهاد در راه است زاهدی وفا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد چرا اعتراضات و اغتشاشات پس از درگذشت مهسا امینی اتفاق افتاد؟/ آیا نظام طبقه متوسط را از دست داده است؟ نخستین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد یا قوانین را رعایت کن یا جریمه می‌شوی!/ قوانین سختگیرانه برای فعالیت اینستاگرام در کشورهای مختلف شعارهای رکیک تجمع دانشجویان شریف لکه ننگ ساحت دانشگاه/ ریشه‌های این انحراف چیست؟ بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا در مجلس/ نادران و امیرآبادی موافق؛ نوروزی، عسگری و توسلی مخالف نطق کردند واکنش عموی نیکا شاکرمی به دعوت خاله‌اش از مردم برای تجمع | نظریه اولیه پزشکی قانونی؛ مرگ با گلوله در تجمعات صحت دارد؟ | سرنوشت پیکر دختر ۱۷ ساله قالیباف: فرمایشات رهبر انقلاب وظیفه خواص را روشن کرد | مرزبندی میان مردم و آشوبگران مشخص شد

1

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| اما و اگرهای موج هفتم/ آیا از قله این موج بیماری گذر کرده‌ایم؟

  • کد خبر : 107626
  • ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| اما و اگرهای موج هفتم/ آیا از قله این موج بیماری گذر کرده‌ایم؟
‌هنوز موج هفتم به اتمام نرسیده است ولی به‌نظر می‌رسد از پیک یا قله این موج بیماری گذر کرده و دیگر شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم.‌

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، برای متخصصان علم اپیدمیولوژی، ویروس‌شناسی و متخصصان عفونی ‌بازگشت موج هفتم کاملاً قابل پیش‌بینی بود، اما متأسفانه پس از تجربه شیرین روزهای بدون فوتی کرونا در ماه‌های ‌گذشته، متأسفانه وارد فاز جدیدی از بیماری شده‌ایم که با زیرسویه BA5 همراه شده است،
زیرسویه‌ای که گفته می‌شود، سرعت انتقال بالایی نسبت به سویه‌های قبلی دارد، تا جایی که یک فرد مبتلا می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر کند، اما شاید همین یک شاخص برای افزایش موارد ابتلاء در موج هفتم کافی باشد زیرا، سیر صعودی مراجعات سرپایی بیماران به اورژانس بیمارستان‌ها در ‌هفته‌های گذشته باعث شد آمار روزانه ابتلاء افزایشی شود‌.

اما طبق گفته عضو کمیته علمی مقابله با کرونا ‌هنوز موج هفتم به اتمام نرسیده است ولی به‌نظر می‌رسد از پیک یا قله این موج بیماری گذر کرده و دیگر شاهد روند کاهشی کرونا در کشور باشیم.‌ احتمال اینکه یکی از سویه‌های قبلی مانند دلتا مجدداً فراگیر شود، وجود دارد. آمار واکسیناسیون حتی نسبت به یک ماه قبل کاهش یافته است‌ و این یک خطر است‌، احتمال موج هشتم کرونا وجود دارد.

با این حال موج هفتم کرونا ‌در حال گذر است، درحالی که تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کاهش داشته و موارد بستری نیز سیر نزولی داشته، اما شهرهای پرخطر از ۱۲۹  به ۱۸۴ شهر رسیده و تعداد شهرهای با وضعیت آبی هم تعدادشان کم شده است. با وجود شرایط آرام چند بیمارستان در هفته اخیر، آمار مبتلایان همچنان صعودی است، به همین دلیل پیش‌بینی درباره آینده نزدیک بسیار دشوار شده است‌، با این حال پررنگ‌تر شدن سایه موج هفتم بر سر کشور، نیاز به محاسبه پیچیده‌ای ندارد. شواهد عینی و روشن از کاهش شدید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش دوباره تعداد شهرهای با وضعیت قرمز، نشانه‌هایی مشخص از کم‌شدن فاصله مردم با موج هفتم بیماری است، علاوه بر این، خبری درباره جهش جدید از ویروس کووید۱۹ منتشر شد که از سویه‌ای با قابلیت انتقال بیشتر خبر می‌داد.

طبق گزارش جدید وزارت بهداشت و بر‌اساس آخرین به‌روز‌رسانی‌ها، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از ۱۳۰ به ۷۸ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۲۹  به ۱۸۴ شهر رسید، همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۱۵۴ به ۱۷۴ شهر افزایش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۳۵ به ۱۲ شهر کاهش یافت.‌

جدیدترین وضعیت کرونایی در استان‌ها

استان کرمان/ بستری ۱۱۱ بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، براساس آخرین به‌روزرسانی‌های نقشه کرونایی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت از ۲۲ مرداد، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز استان کرمان از ۱۱ مورد به سه مورد کاهش و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۶ شهر به ۱۶ شهر افزایش یافته است؛ همچنین از تعداد شهرهای با وضعیت زرد ۴ شهر باقی مانده است و متأسفانه هیچ شهری در استان کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار ندارد.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید۱۹، تا روز گذشته، اظهار داشت: ۱۱۱ مورد مثبت بستری جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان داشتیم که از این تعداد ۷۴ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۱۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۰ مورد آن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۲ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان است.

وی با بیان اینکه تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۲۴۷ نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های قطعی ابتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در استان ۳ مورد و مجموع جان‌باختگان کرونا در استان به ۵ هزار و ۷۵۰ نفر رسیده است.

استان اصفهان/ ۳ ‌فوتی و ۳۸۰ ابتلای جدید

پژمان عقدک سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت آمار بیماری کرونا در استان اصفهان (به‌جز کاشان و آران ‌و بیدگل)، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا یک میلیون و ۵۲۲ هزار و ۸۹۱ مورد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا و کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان ۵۰۸ هزار و ۸۷۵ نفر در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی اضافه کرد: موارد نمونه گرفته‌شده در ۲۴ ساعت گذشته (احتمالاً بیمار) ۸۷۶ نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی ۳۸۰ مورد و ۳ فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ۲۱۳ هزار و ۵۱۴ نفر تعداد کل بستری‌شدگان کرونا از ابتدا تاکنون است، گفت: در زمان حاضر تعداد بستری‌شدگان فعلی در بیمارستان‌ها ۵۳۱ نفر است و تعداد بیماران بستری ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۷۳ نفر است که از این تعداد ۸۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

عقدک ادامه داد: ۱۱ هزار و ۸۵۲ نفر آمار کل فوت‌شدگان قطعی و شش‌هزار و ۸۴۵ نفر فوت‌شدگان مشکوک کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان (به‌‌جز شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل) بوده است.

لینک کوتاه : https://ensaniatnews.ir/?p=107626

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.