• امروز : یکشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 9 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Sunday - 28 May - 2023

اخبار ویژه

سردار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد مدیریت بازار ارز‌ بدون استفاده از یک دلار ذخایر بانک مرکزی/ دلار ‌در کانال ۲۹ هزار تومان‌ بسیج پای کار کشاورزان می‌ایستد/ سردار غلامرضا سلیمانی: توافق بزرگ با وزارت جهاد در راه است زاهدی وفا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد چرا اعتراضات و اغتشاشات پس از درگذشت مهسا امینی اتفاق افتاد؟/ آیا نظام طبقه متوسط را از دست داده است؟ نخستین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد یا قوانین را رعایت کن یا جریمه می‌شوی!/ قوانین سختگیرانه برای فعالیت اینستاگرام در کشورهای مختلف شعارهای رکیک تجمع دانشجویان شریف لکه ننگ ساحت دانشگاه/ ریشه‌های این انحراف چیست؟ بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا در مجلس/ نادران و امیرآبادی موافق؛ نوروزی، عسگری و توسلی مخالف نطق کردند واکنش عموی نیکا شاکرمی به دعوت خاله‌اش از مردم برای تجمع | نظریه اولیه پزشکی قانونی؛ مرگ با گلوله در تجمعات صحت دارد؟ | سرنوشت پیکر دختر ۱۷ ساله قالیباف: فرمایشات رهبر انقلاب وظیفه خواص را روشن کرد | مرزبندی میان مردم و آشوبگران مشخص شد

2

ماجرای یک سرقت؛ از دستگیری سارقان صندوق امانات تا تقدیر از کارآگاهان زبده پلیس آگاهی

  • کد خبر : 106302
  • ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷
ماجرای یک سرقت؛ از دستگیری سارقان صندوق امانات تا تقدیر از کارآگاهان زبده پلیس آگاهی
فرمانده کل انتظامی کشور از کارآگاهان زبده پلیس آگاهی که در شناسایی و دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی نقش داشتند تقدیر کرد.

گروه انتظامی خبرگزاری فارس_ مریم عرب انصاری: ماجرای سرقت از صندوق امانات بانک ملی را یادتان هست؛ همان سرقت خبرسازی که در چند روز تعطیلی نیمه خردادماه بوقوع پیوست و در ادامه هم نگرانی، پیگیری و مراجعه مالباختگانی را در بر داشت که اندوخته‌های خود را اعم از طلا، سکه و جواهرات و ارز را برای محافظت در صندوق امانات بانک ملی شعبه خیابان انقلاب قرار داده بودند.

سرقت ماهرانه و با برنامه‌ریزی کامل به وقوع پیوسته بود؛ سارقان در حوزه‌های مختلف اعم از دوربین، کامپیوتر، دستگاه هوا برش و … تخصص داشته و حتی به نقشه و ضعف‌های بانک هم اشراف داشتند که بانک نگهبان ندارد و به سامانه مها، کلانتری و ۱۱۰ هم وصل نیست!

* و اما ماجرای سرقت از بانک چه بود؟

سرقت در پنج شنبه شب و در ساعات بامدادی روز ۱۳ خرداد به وقوع پیوست؛ محل سرقت هم بانک ملی شعبه دانشگاه در خیابان انقلاب تهران بود.

سارقان اصلی ۴ نفر بودند ۳ برادر و یک پسرخاله؛ ۴ سارق حرفه‌ای که سابقه سرقت از بانک در تهران و چند شهرستان را در کارنامه خود داشتند؛ حتی یک ماه پیش هم برای سرقت از بانک تجارت در خیابان فلسطین وارد عمل شده بودند اما در مواجهه با موانع سخت مخزن ناکام مانده بودند.

سارقان جلسه آخر قرار هماهنگی را هم در شب جمعه ساعت ۱۰ شب در منزل پدری و با حضور وی برگزار کرده و هماهنگی‌های لازم را انجام داده بودند.

همه برنامه ریزی انجام شده بود حتی همسر یکی از اعضای اصلی از قبل بلیط خروج از کشور برای خودش ، همسرش و برادر همسرش را تهیه کرده بود که در نهایت از کشور خارج شدند.

اگرچه گروه سارقان ۱۳ نفر بودند اما همان ۴ نفر اصلی ساعت یک و نیم تا ۲ بامداد پنجشنبه وارد بانک می شوند البته با آگاهی از ضعف بانک در حوزه ایمنی و نداشتن نگهبان از روی در پارکینگ به داخل پریده و بعد از برش قفل در پشتی بانک وارد ساختمان شده و سپس با تجهیزات کامل اقدام به برش و تخریب در گاو صندوقی ورود به محوطه صندوق امانات کرده و به صندوق ها می رسند.

بگذارید واضح تر موضوع سرقت را ترسیم کنم؛۴ سارق در اصل کار را تقسیم کرده بودند؛ دو نفر مسئول تدارکات، مراقبت، کشیک و آوردن آذوقه بوده و دو نفر نیز مسئولیت کار اصلی را برعهده داشتند یعنی به سراغ وسایل حفاظتی و مراقبتی بانک را که از اول هم به میزان لازم و مطمئن نبود می روند، دوربین‌ها را باز کرده و بعد سراغ صندوقهای امانات رفته و با تخریب ۲۵۰ صندوق ، محتویات ۱۶۸ صندوق را به غارت بردند.

سرقت هم ۱۲ تا ۱۴ ساعت زمان می برد و سارقان بعد از بازکردن در صندوقچه ‌های امانات هر آنچه سکه، ارز، طلا و جواهر داخل آنها بوده را توی کیف‌ها ریخته و سپس از همان در پشتی خارج شده و قفل هم بر در زده و درنهایت از در پارکینگ هم بیرون رفتند یعنی حدود ساعت ۴ بعد از ظهر کارشان تمام می شود.

نکته جالب این بود که سارقان فردای خروج از بانک و سرقت متوجه می‌شوند که یکسری وسایل و اقلام مورد استفاده خود را در داخل بانک جا گذاشته اند از قبیل پتک، دستگاه برش و غیره که برای پاکسازی دوباره وارد بانک می شوند؛ یک سری وسایل را با خود بیرون آورده و یک سری موارد دیگر مانند هارد و حافظه دوربین و … را در داخل بانک جاسازی می کنند که پلیس کشف و ضبط کرد.

بانک هم تازه بعد از سه روز در روز دوشنبه، به واسطه حضور کارمندان و مسوولان بانک از وقوع سرقت مطلع شده و مراتب را به پلیس اطلاع می دهد.

پلیس در ساعت ۸ صبح روز دوشنبه ۱۶ خرداد از وقوع سرقت مطلع شد، سرقتی که هیچ سرنخی از آن در دست نداشت اما در ادامه با بکارگیری افراد زبده و ۲۰ کارآگاه پلیس آگاهی توانست با انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی در کمتر از ۲۴ ساعت به جریان سرقت پی برده و عناصر اصلی سرقت شناسایی کند؛ از ۲۴ ساعت دوم هم کار را برای دستگیری آغاز کرد و در نهایت مجرمین در تهران و چند شهرستان بعضا با درگیری، تیراندازی و مضروب شدن دستگیر شدند؛ البته در این بین ۳ نفر به خارج از کشور متواری شده بودند که با اقدام سریع اینترپل فراجا و اعلان قرمز ، سارقان فراری دستگیر شده و در اختیار افسر رابط قرار گرفتند که البته هنوز مسترد نشده اند؛ در بین دستگیرشدگان در داخل کشور یک زن هم وجود دارد که در زمینه فروش اموال مسروقه نقش داشته است.

* از اموال مسروقه چه خبر؟

پلیس توانست بخش اعظمی از طلا، جواهر ، سکه و ارز سرقت شده را کشف کند اگرچه تعدادی از آنها فروخته شده بود؛ سارقان اموال مسروقه را در چند کیف و قوطی بزرگ کپسولی شکل گذاشته بودند؛ مقادیر زیادی از آنها در فرودگاه امام خمینی (ره) در داخل ماشینی که توسط متهمان تهیه شده بود قرار داشت و مقادیری نیز در تهران از متهمان کشف و ضبط شد.

و اما جریان اسناد امنیتی و دست داشتن کارمندان بانک در این پرونده از سوی رئیس پلیس رد شد؛ سردار رحیمی گفت که هیچ سند امنیتی در بانک نبوده و سارقان فقط طلا و جواهر و سکه و ارز با خود برده بودند ؛ همچنین دستگیری دو نفر از کارمندان بانک به دلیل سهل انگاری و دیر اطلاع دادن موضوع سرقت به پلیس بوده است نه مسأله دیگری.

بهرحال پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی با تلاش مجموعه پلیس آگاهی پایتخت و دستگیری ۱۳ سارق در داخل و خارج از کشور در کمتر از ۴۸ ساعت، اقتدار و توانمندی پلیس را به نمایش گذاشت تا آنجا که عملکرد پلیس مورد رضایت مقام معظم رهبری قرار گرفت و مقامات و مسوولان دیگر نیز اقدام مقتدرانه و هوشمندانه پلیس در دستگیری به موقع سارقان صندوق امانات بانک ملی را قابل تقدیر دانستند.

و اما امروز سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور در مراسمی از کارآگاهان زبده ای که با تلاش، تخصص و مهارت خود توانستند در ۴۸ ساعت سارقان بزرگترین سرقت را شناسایی و دستگیر کنند تقدیر و تشکر کرد.

 کارآگاهانی که با تلاش خود توانستند بخش اعظمی از طلا، جواهر وجوهات به سرقت رفته را به مالباختگان بازگردانند.

 گفتنی است مخاطبان خبرگزاری فارس من با درج پویشی با عنوان«تقدیر از سبزپوشان نیروی انتظامی برای دستگیری سارقان بانک ملی» تقدیر و تشکر از کارآگاهان پلیس را از مسئولان انتظامی کشور خواستار بودند.

مخاطبان در این پویش آورده‌اند که:« در پی شناسایی و دستگیری سریع سارقان صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه، این اقدام جان برکفان نیروی انتظامی ستودنی و موجب دلگرمی مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

بدین وسیله ما مردم سرزمین ایران اسلامی از تلاش‌های بی‌دریغ عزیزان نیروی انتظامی که موجب برقراری نظم و امنیت و مصونیت مردم از تعرض به جان، مال و ناموس‌شان می‌شوند، تقدیر و تشکر می‌کنیم».

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ensaniatnews.ir/?p=106302

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.