• امروز : یکشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 9 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Sunday - 28 May - 2023

اخبار ویژه

سردار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد مدیریت بازار ارز‌ بدون استفاده از یک دلار ذخایر بانک مرکزی/ دلار ‌در کانال ۲۹ هزار تومان‌ بسیج پای کار کشاورزان می‌ایستد/ سردار غلامرضا سلیمانی: توافق بزرگ با وزارت جهاد در راه است زاهدی وفا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد چرا اعتراضات و اغتشاشات پس از درگذشت مهسا امینی اتفاق افتاد؟/ آیا نظام طبقه متوسط را از دست داده است؟ نخستین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد یا قوانین را رعایت کن یا جریمه می‌شوی!/ قوانین سختگیرانه برای فعالیت اینستاگرام در کشورهای مختلف شعارهای رکیک تجمع دانشجویان شریف لکه ننگ ساحت دانشگاه/ ریشه‌های این انحراف چیست؟ بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا در مجلس/ نادران و امیرآبادی موافق؛ نوروزی، عسگری و توسلی مخالف نطق کردند واکنش عموی نیکا شاکرمی به دعوت خاله‌اش از مردم برای تجمع | نظریه اولیه پزشکی قانونی؛ مرگ با گلوله در تجمعات صحت دارد؟ | سرنوشت پیکر دختر ۱۷ ساله قالیباف: فرمایشات رهبر انقلاب وظیفه خواص را روشن کرد | مرزبندی میان مردم و آشوبگران مشخص شد

2

واکاوی عملکرد یک ساله دولت در بخش آب/ نقش مردم در مدیریت منابع آب پر‌رنگ شد

  • کد خبر : 108107
  • ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
واکاوی عملکرد یک ساله دولت در بخش آب/ نقش مردم در مدیریت منابع آب پر‌رنگ شد
استقرار نظام حکمرانی منابع آب، ارتقای مشارکت مردم در سازوکار مدیریت و انجام بیش از 1000 پروژه آبرسانی شهری و روستایی از جمله محورهای فعالیت یک‌ساله دولت سیزدهم در بخش آب است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این ‌روزها مسئله آب به موضوع مورد توجه مردم تبدیل شده است. بر این اساس نگاهی به کارنامه یک ساله دولت سیزدهم در این حوزه می‌تواند در این فضا، زمینه بروز بخش قابل توجهی از اتفاقات رخ داده را نمایان سازد.

بر این اساس شهریور‌ سال ۱۴۰۰ دولت مردمی در شرایطی فعالیت اجرایی در کشور را به دست گرفت که در بخش آب شرب نزدیک به ۳۰۰ شهر با ناترازی منابع و مصارف آب شرب مواجه بودند و ۸ هزار روستای کشور نیز از منابع پایدار آب برخوردار نبودند. در یک کلام بی‌توجهی به توسعه زیرساخت آب شرب در قالب شبکه‌های انتقال و توزیع سبب شده بود تا ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک از جمله، تهران، کرمان، همدان، شهرکرد، زاهدان و سایر مناطق در کنار مناطق روستایی با مسئله کمبود آب شرب نسبت به نیاز ایجاد شده مواجه شوند.

علاوه بر این وضعیت برخی از سدهای کشور در این بازه زمانی، شرایط بسیار نامطلوبی را پشت سر می‌گذاشت، به عنوان مثال در حوضه آبریز کرخه، تخلیه سد به دستور استاندار وقت خوزستان سبب شد تا این سد تاثیرگذار که منبع آب شرب ۵۴ درصد از خوزستان را نیز به عهده داشت با یکی از بدترین شرایط خود و کمترین تراز تجربه شده به دولت سیزدهم به ارث برسد.

در چنین شرایطی، اگر نگاهی به برنامه دولت سیزدهم به منظور مدیریت منابع آبی بیندازیم متوجه خواهیم شد که این برنامه در قالب دو رویکرد استقرار سازوکار حکمرانی خوب منابع آبی در کنار توسعه زیرساخت‌های بخش آب به منظور ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی به چشم می‌خورد.

* نظام حکمرانی منابع آب در آستانه استقرار قانونی

استقرار نظام حکمرانی منابع آب با بازنگری در قوانین موجود در این حوزه اولین قدمی است که وزارت نیرو در یک سال گذشته به سمت آن حرکت کرده و با استفاده از ظرفیت‌های علمی موجود در کشور زمینه ایجاد ساختار قوی برای مدیریت منابع آب پیگیری شده است.

بر این مبنا با توجه به جزئیات برنامه حکمرانی موثر منابع آب، نگاهی به آمار خروجی تجمعی سدهای کشور در بازه زمانی فعلی بیانگر آن است که تاکنون میزان آب خارج شده از سدهای کشور ۲۸٫۵ میلیارد متر مکعب بوده است. در حالی که سال گذشته در همین زمان شاهد خروجی ۳۴٫۸ میلیارد متر مکعبی آب در کشور بودیم.

به بیان دیگر با وجود اینکه حجم منابع آبی زمینه تامین نیاز حوضه‌های آبریز در سه بخش کشاورزی، صنعتی و شرب به همراه نیاز محیط زیست را فراهم کرده اما حجم خروجی سدهای کشور ۱۸ درصد کمتر از سال گذشته بود است.

عمده این مدیریت در سدهای دارای نیروگاه‌های برقابی شکل گرفت و به معنای دیگر آمار خروجی سدهای کشور مشخص می‌کند، برخلاف سال‌گذشته مدیریت دولت در حوزه سدهای برقابی دیگر از بخش برق تبعیت نکرده و ذخیره آب به عنوان یک خط قرمز اساسی رفتار و خروجی سدهای کشور را تعیین می‌کند.

برای مثال در حالی که برنامه تولید برق فروردین‌ سال ۱۴۰۱ از سرشاخه کارون به عنوان رشته اصلی تولید برق از واحدهای برقابی کشور با خروجی ۳۶۰ متر مکعب در ثانیه تنظیم شده بود، اما خروجی عملیاتی این واحدهای نیروگاهی در بیشترین حالت به ۳۵۳ متر مکعب در ثانیه رسید و ۷ متر مکعب در ثانیه از میزان پیش‌بینی کمتر بود.

علاوه بر این در سد دز نیز در بازه زمانی مذکور، در حالی‌که خروجی ۱۴۵ متر مکعب بر ثانیه پیش‌بینی شد، این خروجی در بیشترین حالت عدد ۱۳۹ متر مکعب در ثانیه را تجربه کرد.

فارغ از مدیریت دقیق منابع آبی کشور، تدوین سند همکاری بین‌حوضه‌ای در بخش آب به منظور تدقیق سیاست‌های حکمرانی موثر منابع آبی کشور یکی دیگر از محورهای در دستور کار دولت سیزدهم در یک سال گذشته بوده است.

سندی که هم اکنون در انتظار تایید و تصویب در شورای عالی آب بوده و سه رکن شفافیت، مشارکت و مسئولیت‌پذیری را دنبال می‌کند.

در همین رابطه، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب با اشاره به جزئیات سند تدوین شده تاکید می‌کند:‌ تغییر ریل به سوی شیوه‌های صحیح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری منابع آب از برنامه‌های اساسی است که در قالب این سازوکار در دستور کار قرار خواهد گرفت.‌

این مقام مسئول بیان کرد:‌ تدوین سیاست‌های مدیریتی منابع آب، استقرار مدیریت به‌هم پیوسته آب، نظارت و کنترل روی منابع و مصارف، ایجاد همگرایی جدی‌تر بین نقش‌آفرینان، افزایش آگاهی عمومی و جلب مشارکت مردم، افزایش اختیارات کمیته‌های سطوح پایین‌تر و استقرار سازوکار حل اختلافات و تعارضات از جمله برنامه‌های قالب جدید مدیریت منابع آب به حساب می‌آید.‌

*نقش مردم در مدیریت منابع آب کشور پر رنگ شد

به گزارش فارس، ارتقای مشارکت مردم در مدیریت منابع آب به منظور توسعه شفافیت در این بخش از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم به حساب می‌آید. در این راستا، برای اولین بار در قالب سازوکاری، زمینه مشارکت تعاونی‌های بخش کشاورزی و بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های آبیاری به منظور کاهش سهم فعالیت دولت و افزایش سطح فعالیت ذینفعان در دستور کار قرار گرفت.‌

بر این اساس، این طرح در استان آذربایجان شرقی و در شبکه پایاب آیدوغموش توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام و بر اساس جزئیات طرح، بخش دولتی باید تنها ناظر باشد و عملیات اجرایی در ۱۲۰۰ هکتار این طرح به عهده بخش خصوصی و سرمایه‌گذارانی است که با توافق با صاحبان زمین هم اکنون مشغول کار هستند.

در همین راستا، سرپرست حوضه آبریز رودخانه سفید رود بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تشریح جزئیات شیوه جدید سرمایه‌گذاری گفت: ‌سرمایه‌گذاران قرار است ظرف مدت ۶ ماه اجرای شبکه به طول کامل را به عهده داشته باشند و پس از آن در طول سه سال از زمین‌ها با توافق با کشاورزان و اجاره زمین بهره‌برداری کنند.‌

این مقام مسئول تاکید کرد: ‌این شیوه گامی نوین در راستای تکمیل شبکه‌های پایاب است که می‌تواند انقلابی در راندمان آبیاری کشاورزی موثر باشد.‌

وی ادامه داد: ‌در استان آذربایجان شرقی مدیریت منابع آب و حفظ و نگهداری تجهیزات مرتبط با آبیاری از جمله ایستگاه‌ پمپاژ به تعاونی‌های مردمی سپرده شده و حتی در خصوص استملاک اراضی با مشارکت مردمی این مسئله پیش رفت.‌

هاشمی گفت: این اقدامات در راستای مشارکت محور کردن با تشکیل یک کارگروه فنی در شرکت مدیریت منابع آب پیگیری می‌شود تا تجربه کسب شده را به کل کشور ارتقا دهد.‌

* بهره‌برداری سلسله‌وار از اَبَرپروژه‌های آبرسانی

به گزارش فارس، همانطور که عنوان شد، ارتقای زیرساخت‌های توزیع و انتقال آب نیز در کنار استقرار سازوکار حکمرانی موثر منابع آبی از دیگر دستاوردهای یکساله دولت به حساب می‌آید.

در این راستا بر اساس جزئیات منتشر شده از سوی وزارت نیرو، توسعه زیرساخت در حوزه آبرسانی شرب در قالب ۳ طرح کلان پیگیری شد. بر این اساس آبرسانی به شهرهای کشور به منظور حل مسئله ناترازی منابع و مصارف در قالب ۸۰۰ پروژه کلان در ۳۰۰ شهر کشور در دستور کار قرار گرفته و این برنامه به طور کامل محقق شده است.

علاوه بر این، برنامه آبرسانی روستایی به ۱۰ هزار روستا تحت عنوان جهاد آبرسانی نیز از ابتدای دولت کلید خورد و هم اکنون فرآیند آبرسانی به ۱۲۰۰ روستا در پنج ماهه اول این طرح به اتمام رسیده است.

نکته قابل توجه اینکه در بخش آب، ۲۷۴ پروژه بزرگ تحت عنوان پروژه‌های ویژه نیز در دستور کار قرار گرفته است. به گفته وزیر نیرو هم اکنون حجم قابل توجهی از پروژه‌های انجام شده با تغییر ریل سیاست‌گذاری از منابع مالی مختلف تامین مالی شده و هم اکنون به صورت سلسله‌وار افتتاح می‌شود.

به گزارش فارس، افتتاح پروژه‌آبرسانی آبیک، تصفیه‌خانه تامین منابع آبی بابل، پروژه اتصال بابل‌سر به شبکه آبرسانی سد آیت‌الله صالحی، پروژه‌های آبرسانی شهرستان‌های قدس، باغستان و اسلامشهر، طرح فاضلاب شهر کازرون، ۱۷ پروژه شاخص آبرسانی در استان هرمزگان تاکنون در دستور کار قرار گرفته است و افتتاح اَبَرپروژه آبرسانی غدیر و تعبیر رویایی خوزستانی‌ها، اَبرپروژه آبرسانی به همدان، طرح آبرسانی به یزد و سایر پروژه‌های دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

لینک کوتاه : https://ensaniatnews.ir/?p=108107

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.