• امروز : جمعه - ۱۹ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 21 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Friday - 9 June - 2023

اخبار ویژه

سردار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد مدیریت بازار ارز‌ بدون استفاده از یک دلار ذخایر بانک مرکزی/ دلار ‌در کانال ۲۹ هزار تومان‌ بسیج پای کار کشاورزان می‌ایستد/ سردار غلامرضا سلیمانی: توافق بزرگ با وزارت جهاد در راه است زاهدی وفا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد چرا اعتراضات و اغتشاشات پس از درگذشت مهسا امینی اتفاق افتاد؟/ آیا نظام طبقه متوسط را از دست داده است؟ نخستین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد یا قوانین را رعایت کن یا جریمه می‌شوی!/ قوانین سختگیرانه برای فعالیت اینستاگرام در کشورهای مختلف شعارهای رکیک تجمع دانشجویان شریف لکه ننگ ساحت دانشگاه/ ریشه‌های این انحراف چیست؟ بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا در مجلس/ نادران و امیرآبادی موافق؛ نوروزی، عسگری و توسلی مخالف نطق کردند واکنش عموی نیکا شاکرمی به دعوت خاله‌اش از مردم برای تجمع | نظریه اولیه پزشکی قانونی؛ مرگ با گلوله در تجمعات صحت دارد؟ | سرنوشت پیکر دختر ۱۷ ساله قالیباف: فرمایشات رهبر انقلاب وظیفه خواص را روشن کرد | مرزبندی میان مردم و آشوبگران مشخص شد

2
معاون فناوری وزیر علوم اعلام کرد

پارک بین‌المللی فناوری تاسیس می‌شود/پیشنهادی برای افزایش ۲ برابری دانش‌بنیان‌ها !

  • کد خبر : 105446
  • ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
پارک بین‌المللی فناوری تاسیس می‌شود/پیشنهادی برای افزایش ۲ برابری دانش‌بنیان‌ها !
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تاسیس پارک بین المللی علم و فناوری خبر داد و گفت: این پارک در تهران راه اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا دکتر علی خیرالدین امروز در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری ماموریت اصلی این معاونت را تعامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شبکه‌سازی آنها دانست و افزود: حمایت از توسعه کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها، حمایت از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت پارک‌های علم و فناوری، هدایت پژوهشگاه‌ها به سمت پژوهش‌ها و توسعه فناوری‌های مساله محور و تقاضامحور، شبکه سازی در زیست بوم نوآوری وزارت علوم و پیوند آن به بازیگران کلیدی ملی و بین‌المللی و طراحی و پایش نظام ملی نوآوری با تمرکز بر زیست بوم نوآوری از راهبردهای این معاونت است.

وی با تاکید بر ایجاد پردیس‌های مشترک بین پارک‌های علم و فناوری با همکاری یک سازمان یا دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: اکنون ۲ پردیس مشترک یکی در یزد با همکاری دانشگاه یزد و پردیس داروسازی ثامن با همکاری پارک خراسان رضوی ایجاد شده است.

خیرالدین اظهار کرد: از جمله شرایط تشکیل پردیس‌ها حداقل مدت همکاری ۳۰ سال و حداکثر ۹۹ سال و وابستگی آنها به پارک‌های علم و فناوری خواهد بود و مجوز آن به نام پارک صادر خواهد شد.

معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به طرح ملی ترویج کارآفرینی که شامل چند مرحله می‌شود، یادآور شد: یک میلیون تومان اعتبار به هر دانشجو برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مهارت کارآفرینی مقدماتی تخصیص می‌یابد و در مرحله دوم هر دانشجو می‌تواند ۵ میلیون تومان از تسهیلات صندوق رفاه برای شرکت در دوره‌های آموزشی بهره مند شود

 برنامه‌های پارکی وزارت علوم

خیرالدین به برنامه‌های وزارت علوم برای پارک ها اشاره کرد و افزود: برای پارک‌ها طرح‌های جریان ساز، فرصت فناورانه، خبرگان فناوری، دستیار فناوری و تور فناورانه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و تاکید داریم فناوری‌های در سطح آمادگی (TRL) یک تا ۴ در دانشگاه‌ها و سطوح آمادگی ۵ تا ۸ در پارک‌های علم و فناوری انجام شود.

معاون فناوری وزیر علوم طرح دستیار فناوری را شامل یک دوره زمانی ۶ ماهه کار دانشجویی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دانست که توسعه همکاری متقابل پارک‌ها با دانشگاه، ارتقای توان پاسخگویی دانشگاه با نیاز جامعه و مهارت آموزی دانشجویان را تبیین می‌کند.

به گفته وی، دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری در دانشگاه‌ها تاسیس می‌شود.

خیرالدین با اشاره به طرح میزبانی از دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه‌ها در صنایع و پژوهشگاه‌ها، گفت: این کار در پژوهشگاه نفت آغاز شده است.

وی راه اندازی طرح “تانا ” با هدف توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها و سامانه نان (سامانه ایده‌ها و نیازها) را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و گفت: شبکه‌سازی و تقویت دیپلماسی بین‌المللی و تاسیس پارک علم و فناوری بین‌المللی به دلیل تقاضاهای زیاد کشورهای همسایه جهت توسعه روابط بین‌الملل مد نظر است که امیدواریم با گرفتن زمینی در تهران آن را تاسیس کنیم.

وی با اشاره به جزئیات سامانه “نان”، توضیح داد: در این سامانه ۲۸۰۰ نیاز ثبت شده و بر اساس بند ۵ تبصره ۹ بودجه یک درصدی که دستگاه‌ها باید برای پژوهش هزینه کنند، باید قبلا نیاز پژوهشی را در سامانه ثبت کرده باشند.

سامانه سدف برای اطلاعات پارک‌ها

معاون فناوری وزیر علوم سامانه داده‌ها و فرایندهای پارک و مراکز رشد (سدف) را برای دسترسی به اطلاعات پارک‌ها معرفی کرد و گفت: این سامانه نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل زیست بوم ناحیه نوآوری گفت: تشکیل این زیست بوم بر اساس تفاهم‌نامه چهارجانبه بین شهردار، شورای شهر، معاونت علمی ریاست جمهوری و معاونت نوآوری و فناوری وزارت علوم ممکن است که اکنون زیست بوم ناحیه نوآوری شریف راه افتاده است.

وی در مورد آمار پارک‌های علم و فناوری و واحدهای فناور گفت: امروز ۴۹ پارک علم و فناوری، سه پردیس فناوری، ۲۲۴ مرکز رشد، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور در پارک‌ها وجود دارند که ۶۵۰۰ شغل ایجاد کرده‌اند.

خیرالدین ادامه داد: همچنین ۲۸ پارک استانی در قالب ۶ منطقه فناوری وجود دارد، ۵ پارک دستگاهی، یک پارک خصوصی ، سه پارک وابسته به جهاد دانشگاهی داریم. از این تعداد ۱۱ پارک متعلق به وزارت علوم و دانشگاه آزاد هستند.

معاون وزیر علوم در مورد آمار واحدهای فناور، توضیح داد: ۲ هزار و ۸۴۹ هسته فناور، ۶ هزار و ۱۹۱ شرکت فناور غیردانش‌بنیان مستقر و یک هزار و ۶۶۴ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های دانشگاهی مربوط به وزارتخانه وجود دارند. جمع کل واحدهای فناور مستقر (هسته‌های فناور و شرکت‌ها) نیز ۱۰ هزار و ۷۰۴ شرکت و فناوران شاغل در این شرکت‌ها ۶۵ هزار نفر است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان نوپا ۲ هزار و ۳۵۷ شرکت، شرکت های دانش بنیان تولیدی ۴ هزار و ۲۷۵  شرکت و کل شرکت ها ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت است.

وی از سورنا ستاری معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری خواست تا ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به پارک‌ها واگذار شود.

خیرالدین گفت: اگر معاونت علمی مجوز اعطای شرکت دانش‌بنیان نوع ۳ را مشروط به پارک های علم و فناوری بدهد؛ مشروط بر اینکه ظرف ۳ ماه ارزیابی سامانه معاونت علمی ریاست‌جمهوری را کامل کنند، در این صورت ۲۵ درصد واحدهای فناور به دانش‌بنیان تبدیل شده و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌ها دو برابر شده و به ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت می‌رسد.

لینک کوتاه : https://ensaniatnews.ir/?p=105446

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.